گزارش نیویورک تایمز از انزوای آمریکا با ۱۳ رای مخالف

ایران یا آمریکا، چه کسی ماشه را چکاند؟

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که ۱۳ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌هایی به رئیس این شورا مخالفت خود را با تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه ایران ابراز کرده اند. طوفان وعده ترامپ برای بازگشت تمام تحریم‌های ایران و هیاهوی پمپئو برای فعال سازی مکانیسم ماشه پنجشنبه شب خوابید. سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک گفتند که علیرغم چالش‌های قابل‌توجه ایجادشده در اثر خروج آمریکا از برجام به این توافق پایبند می‌مانند و از تمامی اعضای شورای امنیت خواستند از انجام اقداماتی که تنها اختلافات در شورای امنیت را تعمیق می‌کنند یا بر کار آن اثرات مضر دارند خودداری کنند. ‌چین نیز مخالفت خود با این تصمیم آمریکا اعلام کرد. این خبر انعکاس وسیعی در روزنامه های آمریکا و ایران داشت. نمونه ای از آن گزارش نیویرک تایمز است که در زیر می آید.

 نیویورک تایمز در تحلیلی با عنوان “آمریکا به جای منزوی کردن ایران بر سر توافق هسته ای، خودش پشت در ماند” نوشت: متحدان و دشمنان آمریکا با هم، از پذیرش درخواست دولت ترامپ برای تحریم ایران، روی گرداندند و بطور بالقوه اقتدار جهانی آمریکا را تضعیف کردند.

یک رویارویی دیپلماتیک بر سر تحریم های بین المللی علیه ایران، ملموس ترین نمونه ای است که نشان دهد ایالات متحده به جای منزوی کردن تهران، تا حد زیادی خود را از نظم جهانی منزوی کرده است. ترامپ تقریبا در هر گامی که برای نابودی توافق هسته ای ۲۰۱۵ برداشت، با مخالفت روبرو شد از جمله از طرف مستحکم ترین متحدان آمریکا در اروپا. روز پنجشنبه اما، این مخالفت به یک رویارویی آشکار انجامید.

پس از آن بود که پامپئو، که آشفته به نظر می رسید، ضمن آنکه دوباره ایران را به ترویج تروریسم، تولید موشک های بالستیک، بی ثبات کردن منطقه و امثال آن متهم کرد، تندترین واژه ها را نیز نثار دیپلمات های بریتانیا، فرانسه و آلمان کرد که به قول او “با آیت الله ها همراه شدند.” پامپئو به روی خودش نیاورد که عمده ترین موارد نقض برجام توسط ایران، واکنشی بود به تصمیم ترامپ برای خروج از این توافق و همچنین این تناقض که آمریکا هنوز هم خودش را “شریک” این توافق بین المللی می داند حال آنکه آقای ترامپ در سال ۲۰۱۸، اعلام کرد که “او به مشارکت آمریکا  در توافق هسته ای، خاتمه می دهد.”

بیشتر بخوانید: کودتا در زمان مصدق و امروز؛ تراژدی و کمدی

مسئله مهمتر این است که حتی اگر آقای پامپئو در این تقلای خود برای فعال کردن سازوکار ماشه، موفق هم بشود، تحریم هایی را باز می گرداند که هیچیک از متحدان آمریکا مایل به اجرای آن نیستند و این نه تنها اقتدار آمریکا در جهان را تضعیف می کند بلکه چه بسا به دشمنانش نشان دهد که چگونه سازمان ملل را در کشمکش های آینده جهان، به حاشیه برانند.

دیپلمات های انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی پس از سخنان پامپئو گفتند: “ما از تمامی اعضای شورای امنیت می خواهیم تا از هر گامی که تنها به تعمیق شکاف در این شورا می انجامد یا پیامدهای جدی ای برای کارآیی آن دارد، پرهیز کنند.” آنها در بیانیه خود افزودند که آمریکا توافق هسته ای را ترک کرده و حقی برای بکارگیری شروط آن را ندارد. “بنابراین ما نمی توانیم، از این اقدام حمایت کنیم.”

وزیر خارجه آمریکا، عملا گروهی از کشورها را که در شکل گیری برجام نقش داشتند، پراکنده کرد. از جمله این کشورها، چین و روسیه یعنی رقبای مهم آمریکا بودند که بر سر یک هدف مشترکِ نامعمول با آمریکا همکاری کردند تا ایران را دست کم تا سال ۲۰۳۰ از گردآوری مواد لازم برای ساخت بمب هسته ای باز دارند.

ایران، تا چهارده ماه پس از خروج آمریکا از برجام، همچنان به شروط آن پایبند ماند. سپس، هنگامی که اقتصادش آسیب دید و از برهم خوردن توافق کلافه شد، زیر فشارهایی در خانه، شروع به نقض برجام کرد.

دولت های اروپایی البته پیش از این فرایند حل منازعه را در چارچوب برجام به جریان انداخته اند و پیش از بازگشت تحریم ها، باید تکلیف این فرایند مشخص شود. گفتگو میان اروپا و ایران بدون تعیین مهلتی برای پایان آن، ادامه دارد. این باور وجود دارد که دیپلمات های اروپایی، این گفتگوها را تا انتخابات نوامبر آمریکا، ادامه خواهند داد.

منبع: تسنیم