به یاد مهراب امرا

در قفای بزرگمردی که دلش برای بلوچستان می تپید

سلطانعلی خانی ادیمی

 مربی مرکز آموزش فنی و حرفه ای چابهار

امروز چندروز از درگذشت مردی می گذرد که به راستی یکی از بهترین های زمان خود بود و نوشتن درباره این مرد بزرگ بسیار سخت است. چه زود یک سال از حضورش در مرکز چابهار گذشت. انگار همین دیروز بود که مراسم تودیع و معارفه انجام شد. از همان اول نشان داد که یک مدیر کاربلد و خبره است، برنامه هایی که شایدانجامشان یک سال زمان می برد را در بازه سه ماهه در مرکز چابهار انجام داد. آنقدر خوش بیان بود که انسان ساعت ها از صحبت کردن با این مرد خسته نمی شد. آنقدر خوش برخورد بود که انسان در همان دیدار اول شیفته اخلاق، منش و بزرگواری این مرد می شد.

این ها فقط گوشه ای از ویژگی های این بزرگ مرد بود. با شروع سال تحصیلی، بسته های کمک آموزشی برای کمک به کودکان محروم چابهار تهیه و در اختیارشان قرار می داد. یا در موردی دیگر تهیه و توزیع  کتاب های کمک آموزشی در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ جلد به دانش آموزان روستای رمین و مواردی از این دست. به مروز متوجه شدم که مهندس مدیریت چند بخش دیگر را بر عهده دارد و مشغول به فعالیت است که همه انها خیریه ای و در زمینه کمک به زنان بی سرپرست، کمک  به بیماران خاص، کمک به معتادین بهبود یافته، تهیه و توزیع نوشت افزار و وسایل کمک های آموزشی به کودکان نیازمند و غیره بودند.

اوج مدیریت ، سخاوت، بزرگی و گذشت این مرد با آمدن سیل به جنوب استان خودش را نشان داد. از همان روزهای اول فعالیت های مهندس برای کمک به سیل زدگان آغاز شد. شاید باورتان نشود  این گفته خود معاون فرماندار بود که گفتند: مهندس امرا و گروه خیریه ایشان بیشترین کمک های خیریه ای را به  سیل زدگان، به صورت گسترده و کاملا عادلانه و با یک برنامه ریزی بسیارعالی انجام دادند.

 یادم است به روستاهایی در محدوده زرآباد توسط مهندس کمک های مردمی فرستاده شده بود که جزو استان هرمزگان بودند. اوج بزرگی ایشان انجا بود که اجازه نمی دادند که از کمک های مردمی عکسی تهیه شود و به استان یا شبکه های اجتماعی ارسال شود. بیشتر عکس های گرفته شده در آن زمان هم به واسطه حضور مدیرکل محترم جناب آقای اولیایی گرفته و ارسال شد.

حتی زمانی که خبرنگار شبکه هامون آقای راهبر با من تماس گرفتند و اصرار داشتند که با مهندس مصاحبه ای در خصوص کمک به سیل زدگان داشته باشند ایشان از مصاحبه امتناع نمودند و فرمودند دوست ندارم برای این کارها که اولا وظیفه ماست و دوما کمکش را خیرین انجام داده اند جلوب دوربین برویم. ما کاره ای نیستیم ما کمک را به مردم می رسانیم. اگر قرار باشد که کسی جلوی دوربین  برود باید از خیرین دعوت بشود که صادقانه کمک کرده اند نه من که دارم به وظیفه انسانی ام عمل می کنم.

پرونده سیل بسته شد و ما درس های بزرگی از این مرد بزرگ یاد گرفتیم. سیل تمام شد اما کمکهای مهندس تمام نشد بعد از سیل ایشان با خیرین سراسر کشور برای بازسازی مناطق سیل زده، ساخت مدرسه و خانه بهداشت در ارتباط بودند، و می توان به یکی از مهمترین آنها به تهیه داروهای بیماران پروانه ای منطقه دشتیاری اشاره نمود، آثار و برکات کارهای خیر ایشان همچنان ادامه دارد. ایشان برنامه های کلیدی و بسیار خوبی برای مرکزآموزش فنی و حرفه ای چابهار و ارائه بهتر آموزش های مهارتی در شهرستان چابهار داشتند اما با آمدن ویروس منحوس کرونا تمام معادلات به هم خورد.

همه ما ناراحت و سر در گم بودیم و نگران، اما مهندس امرا اصلا نگران نبود و به همه ما روحیه می دادند. ایشان بسیار نگرانِ سلامت همکاران بودند و همیشه همه همکاران را ملزم به رعایت  پروتکل های بهداشتی می نمودند. خودشان تمام موارد را رعایت می کردند و تبدیل به الگویی برای ما همکاران شده بودند.

انگار هیچ چیزی مانع خدمت رسانی این مرد بزرگ نمی شد. با آمدن ویروس کرونا ایشان برنامه دوخت ماسک را در مرکز راه انداختند و درزمان دو ماهه نزدیک به ۴۵۰۰۰ عدد ماسک در مرکز تولید شد. چه زیبا بود، ایده ماسک سلامت برای تجلیل از مدافعان سلامت در هفته ملی مهارت که به عنوان یادگار از این بزرگمرد که برای ما باقی ماند.

هرچه از مهندس امرا بگویم کم گفته ام ایشان برای ما یک رئیس نبودند یک دوست و یک برادر بزرگتر بودند. همواره می گفت که ما اینجا رئیس و مرئوس نداریم، همه ما دوست و همکاریم. یک سال گذشته را که مرور می کردم به این فکر می کردم که در طول این یکسال حتی یک حرف و حرکت از ایشان نشنیدم و ندیدم که باعث ناراحتیم شود. واقعا چگونه می شود انسانی این اندازه خوب باشد. خداوند همواره بهترین ها را گلچین می کند. به یاد دارم که ایشان بسیار خانواده دوست بودند. امیدوارم خداوند به خانواده ایشان صبر بدهد و راه و منش ایشان ادامه یابد.

  • بازنشر این مطلب از سایت دیلمان آنلاین (وابسته به مجله دیلمان) با ذکر منبع بلامانع است. مجله دیلمان در شماره اخیر خود گفت و گویی با مهراب امرا داشته است.

  • شماره یازدهم مجله دیلمان با قیمت ۴۵ هزار تومان اکنون روی پیشخوان مطبوعات در کل کشور و کلیه کتابفروشی های معتبر در دسترس است.
  • برای خرید اینترنتی و ارسال پستی به آدرس منزل می توانید به این لینک بروید تا مجله به آدرستان پست شود: لینک خرید مستقیم مجله دیلمان/ شماره یازدهم/ ویژه اسناد فساد آقازاده ها
  • برای دریافت مجله با تماس تلفنی می توانید با شماره ۰۹۱۷۲۰۵۹۹۶۲ تماس حاصل نمایید تا مجله در کمترین زمان به آدرستان پست شود.
  • وبسایت فروشگاهی مجله دیلمان: www.shop.deylamanmag.com
  • صفحه اینستاگرام مجله فرهنگی و اجتماعی دیلمان: @deylaman_magazine