سیاست حرکت یکنواخت آمریکا قبل از انتخابات

آمریکا در ماه های مانده به انتخابات درباره ایران چه سیاستی در پیش خواهد گرفت؟

نویسندگان: رابی گرامر و جک دتچ 

ترجمه: مهدی بازرگانی

دیلمان: مجله فارن پالیسی در گزارشی به قلم رابی گرامر و جک دتچ درباره انتخاب الیوت آبرامز به عنوان جانشین برایان هوک (نماینده پیشین امور ایران در وزارت خارجه آمریکا) نوشت: برکناری ناگهانی برایان هوک و انتخاب الیوت آبرامز، دو سال پس از اعمال سیاست فشار حداکثری همچنان دولت ترامپ را در تقلا برای رسیدن به پیروزی، معطل باقی می گذارد.

برکناری برایان هوک به عنوان نماینده ارشد دولت ترامپ در موضوع ایران، مهم ترین محور سیاست خاورمیانه‌ای کاخ سفید را به آینده ای نامطمئن حواله می کند. این مسئله دو سال بعد از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای و زمانی که او گفت می‌تواند یک توافق و پایدار را با ایران تضمین کند، رقم خورد.

جایگزین هوک همچنان به فعالیتش به عنوان نماینده دولت ترامپ در امور ونزوئلا ادامه می دهد. این موضوع او را در قبال دو پروژه تعریف شده در سیاست خارجی آمریکا مسئول می کند که هیچ کدام از آنها تا کنون به موفقیت قابل توجهی که کاخ سفید امید آن را داشت نرسیده است. 

نویسندگان در ادامه می نویسند سوال اساسی اکنون این است که چه کسی برنده انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آمریکا خواهد بود؟ باربارا لیف، سفیر سابق آمریکا در امارات متحده عربی در دوره دولت اوباما و ترامپ گفته است: دولت ترامپ در اعماق تصمیم ابتکاری خودش درباره ایران غرق شده است و هیچ راهی برای مذاكره ندارد. نیازی به گفتن نیست، تهران تلفن را بر نخواهد داشت اگر واشنگتن قبل از سوم نوامبر زنگ بزند.

آبرامز از ماه های باقیمانده قبل از انتخابات برای سخت تر کردن شرایط برای ایران استفاده خواهد کرد؛ حال یا با افزایش حملات اسرارآمیز در کشوری که توسط کرونا محاصره شده و یا با تعمیق روابط آمریکا با اسرائیل

الیوت آبرامز جنگ طلبی قدیمی در سیاست خارجی آمریکا، مسئولیت را از برایان هوک گرفته است و احتمالا برنامه های جدیدی  را برای ایران خواهد داشت. او به خاطر دروغ گفتن به کنگره در ماجرای ایران کنترا در دوره  ریاست جمهوری رونالد ریگان مجرم شناخته شده و در افکار عمومی شناخته شده است. برخی از مقامات پیشین سیاسی بر این باورند که آبرامز از ماه های باقیمانده قبل از انتخابات برای سخت تر کردن شرایط برای ایران استفاده خواهد کرد؛ حال یا با افزایش حملات اسرارآمیز در کشوری که توسط کرونا محاصره شده و یا با تعمیق روابط آمریکا با اسرائیل. 

یکی از مقامات پیشین آمریکا می گوید: به باور من آبرامز بسیار باهوش تر از هوک است و برای همین ممکن است موثرتر باشد. مقام دیگری می افزاید: ما همچنان معتقدیم که تنها راهی که به کمک آن می شود دولت کنونی ایران را پای میز مذاکره کشاند، فشار است. 

نویسندگان در ادامه می گویند برایان هوک دو سال کارزار فشار حداکثری علیه ایران را راهبری کرد اما این فشار آنطور که هوک مدعی بود سبب آوردن ایران به پای میز مذاکره نشد. به گفته نویسندگان به جای توافق برای مذاکره، ایران محدودیت های غنی سازی اورانیوم و توسعه هسته ای در برجام را متوقف کرد. مقامات پیشین دولت به فعالیت های پله پله ایران، از حملات به تانکرهای نفتی در خلیج فارس تا نشاندن هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در ایران به عنوان شواهدی مبنی بر اینکه برایان هوک سخنگویِ یک استراتژی ناکام است، یاد کرده اند. یک مقام ارشد سابق دولت ترامپ به فارن پالیسی گفت: من فکر نمی کنم [کاخ سفید] اعتراف کند که این استراتژی[فشار حداکثری] ناکام بوده است. 

خبرهای برکناری هوک زمانی منتشر می شود که دولت ترامپ احتمالا هفته آینده با شکستی در تلاش دیپلماتیک خود در شورای امنیت سازمان ملل روبرو خواهد شد؛ شکستی در تصویب قطعنامه علیه ایران در زمینه ممنوعیت قراردادهای تسلیحاتی. برخی منابع سیاسی گفته اند که چین و روسیه بعید است از این قطعنامه حمایت کنند.

درباره نویسندگان: 

رابین گرامر، گزارشگر سیاست و امنیت ملی فارن پالیسی است. جک دتچ، نیز گزارشگر امنیت ملی و پنتاگون فارن پالیسی است. فارن پالیسی نام مجله سیاسی-اقتصادی است که هر دو ماه یکبار به انگلیسی منتشر می‌شود.

  • بازنشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

 

  • شماره یازدهم مجله دیلمان با قیمت ۴۵ هزار تومان اکنون روی پیشخوان مطبوعات در کل کشور و کلیه کتابفروشی های معتبر در دسترس است.
  • برای خرید اینترنتی و ارسال پستی به آدرس منزل می توانید به این لینک بروید تا مجله به آدرستان پست شود: لینک خرید مستقیم مجله دیلمان/ شماره یازدهم/ ویژه اسناد فساد آقازاده ها
  • برای دریافت مجله با تماس تلفنی می توانید با شماره ۰۹۱۷۲۰۵۹۹۶۲ تماس حاصل نمایید تا مجله در کمترین زمان به آدرستان پست شود.
  • وبسایت فروشگاهی مجله دیلمان: www.shop.deylamanmag.com
  • صفحه اینستاگرام مجله فرهنگی و اجتماعی دیلمان: @deylaman_magazine