کرونا و ایست قلبی اقتصاد چین

دزموند لاکمن

مترجم: زهرا زارع

 دیلمان آنلاین | ایست قلبی چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان برای اقتصاد جهانی مطلوب نخواهد بود. البته فهم مسئله میزان نارضایتی سیاست گذاران بازارهای مالی و اقتصادی جهان از رکود اقتصادی جهانی در ماه های آینده که ناشی از ویروس کرونا است دشوار است اما شکی نیست که اقتصاد چین دچار ایست قلبی شده است.

در حال حاضر تعداد مبتلایان به کرونا حدود ده برابر بیشتر از اپیدمی ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ است. به دنبال تلاش ها برای کنترل این بیماری همه گیر حدود ۱۵۰ میلیون نفر از ساکنان چین در قرنطینه به سر می برند. این امر مانع از بازگشت کارخانجات چینی به تولید عادی شده است. کرونا موجب اختلال در سیستم حمل و نقل چین و کاهش میزان مصرف و خرید چینی ها شده است.

مشکلات اقتصادی چین، اکنون اقتصاد جهانی را هم تحت تاثیر قرار داده است. اپل و هیوندای هشدارهایی در مورد تغییراتی در میزان درآمدشان داده بودند. زنجیره های اقتصادی جهانی، متکی به تحویل به موقع قطعات چینی است که اپیدمی کرونا به طور جدی اختلالاتی در آن ایجاد کرده است. همچنین هم اکنون اقتصاد بازارهای نوظهور وابسته به صادرات کالاها، به دلیل کاهش اجباری قیمت کالاهای بین المللی چین، ضربه ای جدی خورده اند. در حالی که اقتصاد گروهی که وابسته به صنعت گردشگری چین است، به دلیل تعلیق پروازهای بین المللی به چین به شدت تحت تأثیر قرارگرفته است.

اقتصاد جهانی به سختی قادر به تحمل شوک اقتصادی چین است. پیش از این ژاپن، آلمان و انگلستان -سومین، چهارمین و ششمین اقتصاد جهان- قبل از شیوع بیماری کرونا، همه در مرحله رکود اقتصادی بودند. ضمن اینکه اقتصادهای بزرگ نوظهور مانند برزیل، چین ، هند و مکزیک همه با کندی اقتصادی روبرو بودند.

تهدید کرونا برای اقتصاد جهانی در حالی صورت می گیرد که اقتصاد جهانی از آسیب پذیری بالای بازار مالی رنج می برد. یک دهه سیاست پولی فوق العاده آسانگیرانه توسط بانک های مرکزی بزرگ جهان، جهان را غرق در بدهی کرده است. امروز بدهی جهانی به تولید ناخالص داخلی، بالاتر از آنچه در سال ۲۰۰۸ با ان روبرو بوده است.

به نظر می رسد بازارهای مالی و سیاستگذاران اقتصادی جهانی انتظار دارند که اپیدمی کرونا به زودی با وجود گزارش ها از عدم شیوع قابل توجه آن، در سایر کشورهای آسیایی مانند ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور، نیز شیوع پیدا کند. آنها همچنین انتظار دارند که کرونا مانند اپیدمی سارس در سال ۲۰۰۳، اقتصاد چین را به سرعت به عقب رانده و این موضوع تأثیر کمی بر اقتصاد جهانی خواهد داشت. اما این غلط است. این تصور که در خوشبینانه ترین حالت اگر به زودی اپیدمی کرونا کنترل شود، و این کند شدن نبض اقتصاد چین در یک ماه گذشته، دیگر اثرات قابل توجهی روی اقتصاد چین و جهان نخواهد داشت، کاملا اشتباه است.

دزموند لاکمن ، معاون پیشین توسعه و بازنگری در سیاست های صندوق بین المللی پول بوده است.

شماره دهم مجله دیلمان با قیمت ۳۵ هزار تومان در ۴۸۸ صفحه اکنون روی پیشخوان مطبوعات در کل کشور و کلیه کتابفروشی های معتبر در دسترس است.

برای خرید اینترنتی و ارسال پستی به آدرس منزل می توانید به این لینک بروید تا مجله به آدرستان پست شود:

لینک خرید مستقیم مجله دیلمان/ شماره دهم/ ویژه تاریخ جاسوسی در ایران

برای دریافت مجله با تماس تلفنی می توانید با شماره ۰۹۱۷۲۰۵۹۹۶۲ تماس حاصل نمایید تا مجله در کمترین زمان به آدرستان پست شود.