“تاریخ مخفی رضا شاه” در شماره جدید مجله دیلمان

شماره جدید مجله دیلمان به “آنچه درباره رضا شاه نمی دانیم” پرداخته است. این شماره از دیلمان با تیتر روی جلد ” تاریخ مخفی رضا شاه” پرونده اصلي خود را  به عصر پهلوی اول و شخصیت مناقشه برانگیز رضاشاه اختصاص داده است. این پرونده مفصل که واقعیت هایی ناگفته از عصر رضاشاه را برایمان روایت کند دربردارنده گفت و گو ها و گفتارهایی از روشنفکران و پژوهشگران متخصص این دوره تاریخی است. در این شماره مقاله هایی ناب می خوانید از یرواند آبراهامیان، فرشاد مومنی، شاپور رواسانی، مهرزاد بروجردی، ناصر فکوهی، فاطمه صادقی، هومن صدیقی و دیگران. همچنین ترجمه هایی ویژه می خوانید از روزنامه نگاران و ناظران آمریکایی همعصر رضا شاه درباره او؛ نوشته هایی از دنیل دلوس، وارن. ال. نلسون و آرتور میلسپو. این شماره از مجله دیلمان با مجموعه ای از گفتارهای نو، تلاش کرده سیمایی جدید از این دوره تاریخی حساس ارائه کند. برای آنها که دوست دارند درباره رضاشاه و زمانه او بیشتر بدانند؛ خواندن این مجموعه مقالات و گفت و گوها ضروری می نماید.

در بخش “جستارهایی از جهان ما” چهار مطلب تحلیلی داریم که همگی خواندنی اند. گفت و گو با حسین راغفر اقتصاد دان منتقد درباره بحران ارزی و فساد در بانک های خصوصی. ترجمه مقاله ای از وندی شرمن درباره توافق هسته ای ایران با عنوان “چگونه با ایران توافق کردیم و چرا آن را از دست خواهیم داد؟” همچنین “خوابی که معمار تحریم ها برای ما دید” درباره اندیشه های ریچارد نفیو و پیشنهاداتی که برای به زانو در آوردن ایران مطرح کرده است. در نهایت مقاله ای از یرواند آبراهامیان با عنوان “افشاگری های اخیر آمریکا درباره ایران”

در کتابنامه این شماره به دو کتاب ارزشمند پرداخته ایم. یکی “مارکسیت ها” به قلم سی رایت میلز که سال گذشته با ترجمه خشایار دیهیمی منتشر شده و دیگری کتاب کمتر دیده شده “آیا آنها پولدارند چون باهوشند؟” گزارش هایی که سعی می کند جهان درون نویسنده آن را به شما بنمایاند.

در بخش نقد ادبی، با مطالبی از سعید سلطانی، نرگس مقدسیان و فرهاد رجبی به سروقت ادبیات رفته ایم. سعید سلطانی با  “راندن ادبیات به بازار مکاره”؛ نرگس مقدسیان با “به کجا می رویم؟” درباره ادبیات داستانی امروز ایران؛ و همین طور فرهاد رجبی با “فرانکشتاین در بغداد” به سراغ رمان معاصر عربی و احمد سعداوی رفته است.

همچنین در بخش یادنامه به داریوش شایگان و غلامحسین صدری افشار، دو پژوهشگر ارزشمندی که در سال گذشته از دست رفتند، پرداخته شده است.

در بخش داستان فارسی ، آثاری از نویسندگانی همچون مجید دانش آراسته، محمود رضایی و زهرا گودرزی  آمده است. همچنین دو داستان خارجی نیز در این شماره منتشر شده است. یکی «مرگ کارمند دولت» از آنتوان چخوف با ترجمه مریم حسینی نژاد و دیگری از آ. کوزلووسکی با عنوان «نامه ای برای آندره» که جملگی خوندنی اند.

در بخش اندیشه، گفت و گویی ویژه داشته ایم با حسن نمکدوست درباره تاریخ اجتماعی رسانه های مجازی در ایران، از تلگرام تا اینستاگرام. همچنین مقالاتی از عارف اقوامی و مسعود ربیعی نیز، زینت بخش صفحات اندیشه دیلمان در این شماره هستند.

در بخش زنان نیز به سراغ موضوع نرخ باروری در ایران رفته ایم. مقالات و نوشته هایی در بررسی این موضوع به همراه گفت و گوی ویژه با شهلا اعزازی، از جمله مطالبی است که در این بخش می خوانید.

این شماره از مجله دیلمان با مطالب خواندنی،  با قیمت  ۳۰ هزار تومان از سه شنبه ۱۶ بهمن در کتابفروشی های معتبر در دسترس است. برای خرید تلفنی(با ارسال پستی) می توانید با شماره ۰۹۱۷۲۰۵۹۹۶۲  تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان مجله را درب منزل تحویل بگیرید. برای خرید اینترنتی می توانید به آدرس www.shop.deylamanmag.com  مراجعه کنید و به صورت اینترنتی خرید نمایید.

دیلمان مجله ای است که با رویکردی انتقادی به مسائل فرهنگی و اجتماعی می پردازد. با خرید مجله دیلمان از درگاه www.shop.deylamanmag.com  از مطبوعات مستقل حمایت کنیم.