چیزهایی هست که نمی‌دانی

زندگی و مصاحبه با ۲۰ چهرۀ ادبی-هنری به انتخاب نشریۀ نیویورک تایمز

 chizhaii-hast-ke-nemidani-4“چیزهایی هست که نمی‌دانی” عنوانی است که شاید بسیاری از اهالی و علاقه‌مندان به سینما و ادبیات را به یاد فیلمی بیاندازد که چهره‌ی لیلا حاتمی و علی مصفا در پس زمینه‌ی رنگ‌های سرد آن پیدا و پنهان می‌شوند. عنوانی که با تکیه بر کلیدی‌ترین دیالوگ فیلم، به درونیات پنهان شخصیت‌ها و حقایق بازگو نشده‌ای که هیچ‌وقت عیان نمی‌شوند و همچون هاله‌ای از سکوت دیواری حولِ ارتباط زن و مرد می‌سازند؛ اشاره دارد. در هر حال بهتر است که در هنگام مواجهه با کتابِ حاضر، همه‌ی پیش‌زمینه‌های ذهنی خود را کنار بگذارید چون این دو عنوان هیچ ارتباط مستقیم و غیر مستقیم باهم ندارند.  

“چیزهایی هست که نمی‌دانی” اولین و شاید هم آخرین اثری باشد که نام من به عنوان مترجم روی جلد آن نوشته می شود و شکل‌گیری آن بنا به احساس ضرورتی بود که گمان می‌کردم لازم است چیزهایی که نمی‌دانستم و امروز می‌دانم را در اختیار مخاطبی که کار و کسبش هنر و البته ادبیات است؛ قرار دهم. ایده‌ای که ذهنم را درگیر خود کرده بود “روزمرگی‌های” نویسندگان گوناگون بود. روندی که یک انسان معمولی را تبدیل به هنرمندی طراز اول می‌کند. از جوانکی آس و پاس که سالها می‌نوشته و با درماندگی همه را روانه‌ی سطل آشغال می‌کرده و علاوه بر آن برای تامین مخارج همسر و فرزندانش مشاغل مختلف را امتحان می‌کرده است؛ یکی از نویسندگان بزرگ قرن بیستم پدید می‌آید: ال.اِی.داکترو. شاید برای ما که راز هنرمندان بزرگ را تنها نبوغ و شانس و تصادف می‌دانیم یا “پشتکار زیاد” خواندنِ پله پله‌های زندگیِ این بیست نویسنده خالی از لطف نباشد. البته این کتاب تنها بر این مسئله تکیه نکرده است:

کازئو ایشی‌گورو که علاقه‌ی اصلیش ترانه سرایی است در فاصله‌ی انتشار یک رمان تا نگارش رمان بعدی چه می‌کند؟ چگونه خواننده و نوازنده‌ای همچون استینگ با نوشتن زندگینامه‌ی دوران کودکیش تحسین منتقدان ادبی را برمی‌انگیزد؟ایان مک‌یوان نویسنده‌ی انگلیسی چه ترفندهایی برای از بین بردن انسداد ذهنی خود دارد؟ چرا نامِ جان گریشام با وجود انتشار سالی یک رمان، همیشه در لیست پر فروش‌ها دیده می‌شود و به ورطه‌ی تکرار نمی‌افتد؟ چگونه نخستین اثر درخشان ای.ال.داکترو زمانی نوشته می‌شود که او خود را در خانه حبس کرده و از سر درماندگی تصمیم می‌گیرد بنشیند و از در و دیوار خانه و کوچه و محله‌شان بنویسد؟ آیا باورکردنی است که داستان‌های خنده‌دار و جنون آمیز سداریس، خاطرات شخصی او هستند؟چگونه فعالیت سیاسی اورهان پاموک و درگیری‌هایش با دولت ترکیه از او چهره‌ای جهانی می‌سازد و توجه اعضای آکادمی نوبل را به خود جلب می‌کند؟

اگرچه جنجال‌ها و حواشی زندگی هنرمندان و سرک کشیدن در زندگی آنها برای عموم مردم کمابیش جذاب به نظر می‌رسد، تمرکز اصلی کتاب حولِ محورِ طریقه‌ی زیست و نحوه‌ی عملکرد انسان‌هایی است که هریک در قالب و ژانر خاصی از ادبیات به چهره‌های ماندگاری تبدیل شده‌اند. اگر نویسندگانی چون جان گریشام یا دن براون در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته‌اند؛ هدف، نشان دادن توانایی آنها در خلق آثار پرفروشی است که به گمان بسیاری از ما کاری سهل و ممتنع است در حالی که چنین نیست. 

بیست مصاحبه‌ی کتاب برگرفته از بخش By the books نشریه‌ی نیویورک تایمز است که علاوه بر نویسندگان، به سراغ هنرمندان یا سیاستمدارانی که کتابی به قلم خود منتشر کرده می‌رود و بیش از همه بر چگونگی مطالعه‌ی آنها و جایگاه “کتاب” در زندگیشان تاکید دارد. بخش اعظم کتاب که شامل سرگذشت یا زندگینامه‌ی افراد است از کتب و نشریات مختلفی انتخاب شده است. این قسمت با نقل قول‌ها و گفتارهای خودِ نویسندگان همراه شده است.

  •   بخشی از مقدمۀ کتاب نوشتنه مینا حسن نژاد

 

  • شماره دهم مجله دیلمان با قیمت ۳۵ هزار تومان در ۴۸۸ صفحه اکنون روی پیشخوان مطبوعات در کل کشور و کلیه کتابفروشی های معتبر در دسترس است.

برای خرید اینترنتی و ارسال پستی به آدرس منزل می توانید به این لینک بروید تا مجله به آدرستان پست شود:

لینک خرید مستقیم مجله دیلمان/ شماره دهم/ ویژه تاریخ جاسوسی در ایران

برای دریافت مجله با تماس تلفنی می توانید با شماره ۰۹۱۷۲۰۵۹۹۶۲ تماس حاصل نمایید تا مجله در کمترین زمان به آدرستان پست شود.