بلوگا از گيلان برگزيده شد

فرهاد پورسعیدی

يك فيلم گيلاني برگزيده جشنواره فيلم اشلينگل آلمان شد
فيلم بلوگا به عنوان بهترين فيلم جشنواره اشلينگل آلمان برگزيده شد. ويژگي جالب اين فيلم حضور نويسنده، كارگردان و بازيگران گيلاني در دل قصه اي است كه در گيلان مي گذرد. اين فيلم كه در بخش كودكان و نوجوانان اين جشنواره شركت كرده بود كه موفق به اخذ ديپلم افتخار گرديد. جشنواره فيلم اشلينگل هر ساله در آلمان برگزار مي شود كه امسال از ۵ تا ۱۱ مهر برگزار گرديد.. پورسعيدي نويسنده گيلاني فيلمنامه بلوگا به ما گفت: اين جشنواره، اولين حضور بلوگا در جشنواره ها بود و در چند جشنواره ديگر از جمله در جشنواره اسب نقره اي روسيه هم در آينده حضور خواهد يافت.
فرهاد پور سعیدی در ادامه افزود: فيلم بلوگا پارسال در كياشهر فيلمبرداري شد. بازيگران اين فيلم گيلاني هستند. كارگردان فيلم آقاي جعفري هستند. پ‍ژمان باذغي هم گيلاني است و مجموعه اي از عوامل ديگر. پورسعيدي ادامه داد: ظرفيت سينما و بازيگران گيلاني بالاست. ما در گيلان بازيگران خيلي خوبي داريم. نويسنده هاي خوبي داريم و بايد از انها حمايت شود.
وي افزود: متاسفانه با وجود اين ظرفيت ها از آنها حمايت نمي شود.. تنها جايي كه بايد هنرمندان حضور پيدا كنند تلويزيون گيلان است كه متاسفانه فضاي آن بسته است. در گيلان فضا هاي خيلي خوبي از نظر لوكيشن داريم و مي توانيم توليدات خوبي داشته باشيم. كه در جهان هم مطرح شود.
اين فيلمنامه نويس كيلاني یادآور شد: در اين فيلم “بلوگا”، ما به دنيا نشان داديم كه در گيلان ارتباط بين افراد و روستاييان چقدر نزديك و صميمي است. متاسفانه كمتر اتفاق مي افتد كه فيلمي ساخته شود با بازيگران گيلاني كه چهره گيلاني ها را به درستي و خوب و صميمي نشان دهد. بايد بتوانيم اين ارتباط و فرهنگ گيلان را نشان بدهيم.
وي در مورد تجربه نوشتن بلوگا گفت:‌ اين كار برمي گردد به دوران نوجواني خودم كه هميشه به ماهي گيري علاقه داشتم. همان طوركه مي دانيد فيل ماهي در حال انقراض است. به ذهنم امد كه درباره اين ماهي درحال انقراض بنويسم. پژمان باذغی، مجید پتکی، نسرین بابایی و میلاد حسین‌پور بازیگران این فیلم هستند.
وي درباره داستان اين فيلم گفت: داستان فيلم درباره نوجوانی است که پدر صیادش به علت صید غیرقانونی به زندان می‌افتد. و پسر بايد مخارج خانواده را تامين كند. در جريان فيلم فيل ماهي يا بلوگا به اين خانواده مي رسد. اما قاچاقچي ها به دنبال این ماهی هستند و مي خواهند آن را از آنها بگيرند. خلاصه اينكه همسايه ها كمك مي كنند تا اين ماهي به دست قاچاقچي ها نيافتد.

 

  • شماره دهم مجله دیلمان با قیمت ۳۵ هزار تومان در ۴۸۸ صفحه اکنون روی پیشخوان مطبوعات در کل کشور و کلیه کتابفروشی های معتبر در دسترس است.

برای خرید اینترنتی و ارسال پستی به آدرس منزل می توانید به این لینک بروید تا مجله به آدرستان پست شود:

لینک خرید مستقیم مجله دیلمان/ شماره دهم/ ویژه تاریخ جاسوسی در ایران

برای دریافت مجله با تماس تلفنی می توانید با شماره ۰۹۱۷۲۰۵۹۹۶۲ تماس حاصل نمایید تا مجله در کمترین زمان به آدرستان پست شود.