شماره سوم مجله دیلمان منتشر شد: راویان عصر آب طلایی

شماره سوم مجله ديلمان كه به داستان و داستان نويسي در گيلان مي پردازد با يادي از بيژن نجدي (داستان نويس برجسته معاصر) منتشر شد. اين شماره از ديلمان پرونده مفصلي را به سير  داستان نويسي در گيلان با محوريت چهره هاي شاخصي چون علي عمو، م. به آذين و بيژن نجدي كه جملگي از بزرگان ادبيات داستاني گيلان و ايران هستند اختصاص داده است. لازم به ذكر است كه علي عمو (نويسنده ناشناخته گيلاني) در ۱۲۸۸ ه.ش. (قبل از محمد علي جمالزاده) نخستين نمونه هاي داستان هاي كوتاه فارسي را منتشر ساخته است. اين پرونده شامل گفت و گو هايي با پروانه محسني آزاد همسر بیژن نجدی، سينا جهانديده، رحيم چراغي و مقالاتي از رضا نوزاد، غلامرضا مرداي، فرهاد رجبي، محمود نيكويه، صدرا روحاني، هوشنگ عباسي و چهره هاي ديگر است.

در بخش تاريخ به كتاب جديد دكتر ناصر عظيمي درباره تاريخ گيلان پرداخته شده است و معرفي اي به قلم نويسنده از آن به عمل آمده كه بسيار مختصر و مفيد است.  همچنين پاسخي بر “نقد فرد هاليدي بر كتاب جمهوري شورايي ايران- نهضت جنگلِ” كه در شماره پيشين چاپ شده بود به قلم شاپور رواساني آمده است. در بخش داستان نيز داستان هاي گيلكي و فارسي جديدي از علي اكبر مراديان گروسي و ناصر غياثي منتشر شده است.

در بخش مطالعات بومی  مقالاتي از گيلان شناسان برجسته آورده شده است. محمد بشرا با  قصه هاي باورنكردني در فرهنگ مردم گيلان، كريستين برومبرژه با  ازدواج های بین مذهبي در تالش و محسن جعفري مذهب با گفتاري درباره سقوط رشت و محاصره اصفهان كه جملگي خواندني و جديد هستنند. همچنين در بخش يادها و يادگارها، فرامرز طالبي يادداشتي درباره منوچهر ستوده نوشته است. طالبي در “ستوده تاريخ ايران” مروري بر خاطرات و نحوه آشنايي اش با استاد منوچهره ستوده (گيلان شناس فقيد) مي كند. علاوه بر اين مطالبي درباره زندگي و انديشه هاي صادق هدايت، ترجمه اي از جورج ارول درباره رمز و راز نويسندگي، رمز گشايي از قصه هاي شيخ شهاب الدين سهروردي و مقاله اي درباره چرايي اهميت زايدالوصف داستان شنل نيكلاي گوگول ضميمه شده است. در اين شماره مجله ديلمان نويسندگان زيادي قلم زده اند و سعي شده از لحاظ تنوع، به مسائل گوناگوني پرداخته شود.

 

  • شماره دهم مجله دیلمان با قیمت ۳۵ هزار تومان در ۴۸۸ صفحه اکنون روی پیشخوان مطبوعات در کل کشور و کلیه کتابفروشی های معتبر در دسترس است.

برای خرید اینترنتی و ارسال پستی به آدرس منزل می توانید به این لینک بروید تا مجله به آدرستان پست شود:

لینک خرید مستقیم مجله دیلمان/ شماره دهم/ ویژه تاریخ جاسوسی در ایران

برای دریافت مجله با تماس تلفنی می توانید با شماره ۰۹۱۷۲۰۵۹۹۶۲ تماس حاصل نمایید تا مجله در کمترین زمان به آدرستان پست شود.