جشن نامه م. پ. جکتاجی بزودی منتشر می شود

زهرا زارع: جشن نامه م.پ. جکتاجی بزودی منتشر می شود. رحیم چراغی پژوهشگر گیلانی از برگزاری بزرگداشت م.پ. جکتاجی (از گیلان شناسان برجسته) خبرداد. چراغی در این باره به ما گفت: متاسفانه بیشتر چهره های فرهنگی برجسته پس از مرگشان مورد قدردانی قرار می گیرند و یادنامه هایی برای آنها متشر می شود. با توجه به جایگاه جکتاجی در گیلان تصمیم گرفتم تا در زمان حیات ایشان جشن نامه ای را برای ایشان چاپ کنم.

این پژوهشگر گیلانی افزود: این جشن نامه با نام کلی ” جشن نامه م.پ.جکتاجی” بسیار مفصل و در حدود ۱۱۵۰ صفحه  و در واقع سه کتاب در یک کتاب است. وی گفت: این جشن نامه با مقدمه من به انضمام سالشمار زندگی و آثار جتاجی و یک خود زندگینامه نوشت که به قلم خودشان است شروع می شود.

این گیلان پژوه با بیان اینکه مرحله صفحه آرایی این جشن نامه رو به اتمام بوده و آلبوم عکس های بخش پایانی در حال آماده شدن است گفت: امیدواریم این کتاب تا پایان سال آماده  و چاپ شود چراغی افزود: ما همچنین قصد داریم جشن بزرگداشتی برای آقای جکتاجی برگزار کنیم و در آن مراسم از جشن نامه ایشان رونمایی خواهد شد. زمان برگزاری بزرگداشت بعد از چاپ اطلاع رسانی خواهد شد.

چراغی در ادامه با اشاره به اهمیت قدردانی از چهره های برجسته فرهنگی گفت: باید در زمان حیات افراد به دلیل زحماتی که می کشند از آنها قدردانی شود، هرچند که افراد بزرگ نیاز به این کار ندارند، اما جامعه یک وظیفه ای در برابر این افراد و کارهایشان دارد. حداقلی ترین کاری که می توان کرد قدردانی و سپاسگزاری از آنها و فعالیت هایشان است.

این پژوهشگر اضافه کرد: تا به امروز یادنامه هایی را پس از فوت افراد تهیه و منتشر کردم. افرادی مانند شیون فومنی، دریایی لنگرودی. وقتی این یادنامه ها را پس از فوتشان منتشر کردم تاثیر منفی ای بر من داشت. تصمیم گرفتم تا در زمانی که افراد در قید حیات هستند برایشان جشن و بزرگداشتی بگیرم.

وی درباره دلیل این انتخاب گفت: پوراحمد جکتاجی فردی چهره ای چند وجهی هستند. ایشان در کنار فعالیت مطبوعاتی کارهایی گوناگونی را در حوزه های مختلفی مانند اقلیم شناسی انجام دادند. همچنین شخصیت اخلاقی والای جکتاجی بوده که باعث شد تا من این کار را انجام دادم. وی افزود: در زمینه گیلان شناسی کارهای پراکنده ای قبل از جکتاجی انجام شده بود. ایشان با فعالیت های خودشان، گیلان شناسی را به عنوان یک علم مطرح کردند. به این صورت که بعد از دو سه دهه کار متمرکز در این حوزه، گیلان شناسی به مثابه یک علم مطرح شد. این کار تا آنجا مهم بود که حتی دانشگاه هم روی این کار سرمایه گذاری کرد.

رحیم چراغی در پایان درباره نحوه آشنایی خود با جکتاجی گفت: آشنایی من با جکتاجی از زمان انتشار نشریه دامون است که آقای جکتاجی در سال های ۵۸-۵۹ منتشر می کرد. من در آن زمان دانش آموز بودم و شعر های خودم را برای نشریه دامون می فرستادم. بعد از مدتی شعرهای من در دامون چاپ شد و همان منجر به آشنایی من با جکتاجی و ادامه همکاری با ایشان تا به امروز شد.

از رحیم چراغی پژوهشگر و نویسنده گیلانی پیش از این آثاری در حوزه گیلان شناسی  و اسطوره شناسی منتشر شده است.

 

  • شماره دهم مجله دیلمان با قیمت ۳۵ هزار تومان در ۴۸۸ صفحه اکنون روی پیشخوان مطبوعات در کل کشور و کلیه کتابفروشی های معتبر در دسترس است.

برای خرید اینترنتی و ارسال پستی به آدرس منزل می توانید به این لینک بروید تا مجله به آدرستان پست شود:

لینک خرید مستقیم مجله دیلمان/ شماره دهم/ ویژه تاریخ جاسوسی در ایران

برای دریافت مجله با تماس تلفنی می توانید با شماره ۰۹۱۷۲۰۵۹۹۶۲ تماس حاصل نمایید تا مجله در کمترین زمان به آدرستان پست شود.