شماره چهارم مجله دیلمان: پیش به سوی مکتب گیلان

این شماره از دیلمان با تیتر روی جلد “پیش به سوی مکتب گیلان” پرونده اصلي خود را  به بررسي وضعيت ادبیات داستانی گیلان  اختصاص داده است. شماره چهارم دیلمان با یادبودهایی از اکبر رادی، محمد علی افراشته، م. به آذین، علی عمو، جمالزاده و غیره، مطالب متنوعی را در خود جای داده است و چهره های نامداری چون علیرضا نیکویی، کیهان خانجانی، رحیم چراغی، افشین عموزاده و غیره در این پرونده قلم زده اند. در بخش گیلان شناسی، دیلمان به سراغ موضوعات مختلفي رفته است. اين بخش با گزارشی تحقیقی درباره احتمال وقوع سونامی در دریای خزر آغاز می شود و نوشته ها و گفت و گوهای ديگري از گیلان شناسان و محققان برجسته ای همچون محمد بشرا، هومن یوسفدهی، محمود نیکویه، ناصر عظیمی، مهران برزگر، رضا نوزاد، عباس پناهی، سروش اکبرزاده، نیما فرید مجتهدی، مسعود ربیعی و دیگران بر غنای  آن می افزاید.

در بخش داستان فارسی و گیلکیِ این شماره، آثاری از مجید دانش آراسته، فرهاد پورسعیدی، م. پ. جکتاجی، ناصر وحدتی، هادی غلام دوست، علی اکبر  مرادیان گروسی، پرویز فکرآزاد، عباس مهری آتیه و غیره داريم. همچنین گفتاری از آیدین آغداشلو هنرمند برجسته رشتی  با عنوان” گیلان در عرصه هنرهای تجسمی ما” در بخش نقد و نظر آمده که مفصل و خوندنی است.

علاوه بر این از ویژگی های خاص این شماره نسبت به شماره قبل، افزوده شدن بخش “زنان” است که با پرونده ای درباره “وضعیت زنان گیلانی” به مسئله نابرابری جنسیتی، جلوه ها و عوارض آن می پردازد. از جمله موضوعات مطروحه در این پرونده علل انحلال تیم فوتبال بانوان ملوان است. یکی از مطالب خواندنی این شماره مقاله ای است به قلم عباس پناهی(پژوهشگر تاریخ گیلان) درباره عریضه های زنان گیلانی به مجلس شورای ملی در دوره قاجار.

بخش موسیقی نیز به مناسبت برنامه کنسرت لیلی افشار(نوازنده نابغه ایرانی) در رشت به سراغ او رفته و گفت و گویی خواندنی با او داشته است. همچنین این شماره از مجله در بخشی مجزا به بررسی مطبوعات گیلان در ماه های گذشته می پردازد. “از گیلان چه خبر” سعی می کند مروری تحلیلی و انتقادی بر اخبار و نوشته های مهم مطبوعات و مجلات ادواری گیلان بیاندازد و با دیدی نکته بینانه ماجراهای رخ داده را گزارش کند.

  • شماره دهم مجله دیلمان با قیمت ۳۵ هزار تومان در ۴۸۸ صفحه اکنون روی پیشخوان مطبوعات در کل کشور و کلیه کتابفروشی های معتبر در دسترس است.

برای خرید اینترنتی و ارسال پستی به آدرس منزل می توانید به این لینک بروید تا مجله به آدرستان پست شود:

لینک خرید مستقیم مجله دیلمان/ شماره دهم/ ویژه تاریخ جاسوسی در ایران

برای دریافت مجله با تماس تلفنی می توانید با شماره ۰۹۱۷۲۰۵۹۹۶۲ تماس حاصل نمایید تا مجله در کمترین زمان به آدرستان پست شود.